Tlenoterapia domowa

Dla pacjentów cierpiących na przewlekłą niewydolność oddechową, przyjaznym rozwiązaniem jest tlenoterapia domowa. Dzięki temu pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc mogą prowadzić w miarę normalne życie na łonie rodziny.

Tlenoterapia domowa ma swoje zastosowanie również u chorych na ciężkie choroby neurologiczne, prowadzące go niemożności samodzielnego oddychania, np. przy stwardnieniu bocznym zanikowym lub u ludzi po urazie rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Respirator domowy

43654bl

Ta druga grupa pacjentów potrzebuje respiratorów domowych. Rodzina, która podejmuje decyzję o opiece nad bliskim w domu, musi przejść szczegółowe szkolenie obsługi aparatury medycznej.

Zaletą tlenoterapii domowej jest zapewnienie choremu komfortu przebywania w domu. Zamiast standardowych butli tlenowych dość popularne są koncentratory tlenu.

Butla tlenowa

Oxygen

Ich wydajność polega na tym, że przetwarzają atmosferyczne powietrze na tlen o bardzo wysokim stężeniu. Butle natomiast należy często uzupełniać. Ceny wynajmu koncentratorów tlenu do tlenoterapii domowej są przystępne, a ich użytkowanie jest proste. O tym, czy chory może być leczony w warunkach domowych decyduje lekarz. O ile nie ma przeciwwskazań, takie rozwiązanie jest chętnie wybierane zarówno przez lekarza, jak i pacjenta.

Koncentrator tlenu

krober02